Co to za dieta ketogeniczna?

Co to za dieta ketogeniczna?

Osoby, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów chętnie stosują różne diety odchudzające. Jedną z nich jest dieta keto.

Jakie są zasady tej diety?

Dieta ketog stosowana jest nie tylko przez osoby, które walczą z nadwagą. Może być stosowana także przez osoby, które chorują na nadciśnienie i cukrzycę. Stosuje się ją także u dzieci, które są chore na padaczkę lekooporną. Dieta keto zaliczana jest do diet restrykcyjnych. Polega przede wszystkim na tym, że w jadłospisie powinno być jak najmniej węglowodanów, a zdecydowanie więcej tłuszczy. Podstawą diety ketogenicznej są tłuszcze. Zgodnie z jej założeniami powinny one stanowić od 80 do 90 procent codziennej diety. Tylko 3 procent energii, której potrzebuje organizm powinno pochodzić z węglowodanów i tylko 7 procent z białek.

Czy dieta ketogeniczna jest bezpieczna?

Osoby, które zdecydują się na stosowanie diety ketogenicznej powinny pamiętać o tym, że ilość spożywanych tłuszczy należy zwiększać stopniowo; także stopniowo powinna odbywać się redukcja węglowodanów. Bardzo często zmiany w jadłospisie poprzedzone są trwającą 1,2 dni głodówką. W przypadku dzieci, które chorują na padaczkę lekooporną, dieta powinna zacząć być stosowana jest podczas hospitalizacji. W jadłospisie osób stosujących dietę ketogeniczną nie może być ziemniaków, kasz, dżemów, miodów, wyrobów cukierniczych. Warto pamiętać o tym, że jadłospis w diecie ketogenicznej powinien zostać ułożony dla każdej osoby indywidualnie przez dietetyka, aby była ona odpowiednio zbilansowana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *