Daktyle – gdzie i jak rosną?

Z pewnością domyślasz się, że daktyle Medjool to owoce, na których plantację nie trafisz w naszym kraju. Zastanawiasz się więc, gdzie rosną daktyle, które mają tak wiele wartości odżywczych? Pora przybliżyć ten temat i wyjaśnić, jak rosną daktyle Medjool tak, by zaspokoić nie tylko swój głód, ale też wiedzę i ich jedzenie łączyć się z jeszcze większą przyjemnością.

Jak i gdzie rosną daktyle?

Daktyle Medjool dojrzewają w środowisku, które jest korzystne dla ich rozwoju, dlatego możesz mieć pewność, że są produktem naturalnym i nie zawierają pozostałości chemicznych zanieczyszczeń.  Jak dokładnie rosną daktyle takiego rodzaju? Podobnie jak daktyle suszone rosną one na palmie daktylowej, która nie występuje już w stanie dzikim a jedynie w formie uprawnej. Na całym świecie można spotkać ponad 400 odmian daktyli, które podzielone są na grupy:

  • miękkie,
  • półtwarde,
  • twarde.

Daktyle Medjool należą do tych pierwszych i ze względu na rozmiar przywykło nazywać się je „królem daktyli”. Gdzie dokładnie one rosną?

Gdzie rosną daktyle Medjool?

Do najbardziej cenionego i pożądanego rodzaju daktyli zaliczają się daktyle Medjool. Nie są one najłatwiejsze w uprawie, dlatego ich występowanie nie jest aż tak powszechne. Gdzie rosną daktyle Medjool? Jesteśmy ich bezpośrednim importerem z Izraela. Jednak na ich plantacje można trafić również w innych krajach leżących nad Jordanem, a także w południowej Kalifornii i Australii. Próba posadzenia palm daktylowych w innych miejscach na świecie okazała się porażką. Wynika to z tego, że by daktyle Medjool mogły odpowiednio rosnąć, muszą być spełnione odpowiednie warunki atmosferyczne.

Jak wygląda hodowla daktyli Medjool?

Wiemy już, że daktyle rosną na palmach daktylowych i gdzie występują, ale jak dokładnie wygląda ich hodowla? W Izraelu, który jest największym producentem daktyli Medjool na świecie, znajdują się ekologiczne plantacje, na których palmy daktylowe wystawione są na działanie środowiska – na przykład chwasty usuwane są tam w ramach wypasania owiec. Dlaczego więc ich uprawa jest tak trudna? Owoce te są bardzo wymagające pod względem wysokości temperatury – najlepiej, gdy wynosi ona 30°C. Gdy daktyl już dojrzeje – co można osądzić po jego kolorze, zrywa się go i myje letnią wodą. Co ciekawe, po segregacji daktyle Medjool przechowuje się w temperaturze -18°C. Nie zamarzają one jednak, a co jeszcze bardziej zaskakujące zachowują też swój wygląd i wartości odżywcze dlatego mimo tego, że zerwano je w Izraelu, gdy kupisz je w Polsce, nadal są świeże.

Odmianę Medjool różni od innych daktyli przede wszystkim miejsce i sposób uprawy. Wysokie wymagania daktyli Medjool przekładają się jednak na ich smak i bogatą zawartość składników odżywczych. Dzięki temu, że tak długo potrafią one zachować swoją świeżość, możesz je przechowywać w swoim domu nawet przez rok, a nadal będą zachwycać swoim smakiem. Pamiętaj, że spożywanie daktyli Medjool działa korzystnie na nasz organizm dlatego warto zaopatrzyć się w większy zapas.