Sebastian czyli przygody błazna

by Agata on 04/01/2011 · 3 comments

Właśnie dziś o poranku skończyłam czytanie książki ”Sebastian czyli przygody błazna„, której autorem jest Philip Caveny – brytyjski autor książek dla dzieci i młodzieży jak również autor książek sensacyjnych dla dorosłych. Najbardziej znany z trylogii „Sebastian Darke” w której w skład wchodzą:

-  Sebastian Darke: Prince of Fools (polski tytuł: Sebastian czyli przygody błazna)
-  Sebastian Darke: Prince of Pirates (brak polskiej wersji językowej)
-  Sebastian Darke: Prince of Explorers (brak polskiej wersji językowej)

Pierwszy tom trylogii zatytułowany „ Sebastian czyli Przygody błazna” to wyśmienita książka dla młodzieży, pełna humoru, ciekawej akcji i wyśmienitych bohaterów!  Siedemnastoletni Sebastian wyrusza do miasta Keladon, by wypełnić wole ojca. Jedzie tam gdyż pragnie zostać nadwornym błaznem na dworze wielkiego króla Septimusa. Głównemu bohaterowi towarzyszy w podróży bawolop Max, który jest jego zwierzęciem pociągowym i wiernym przyjacielem oraz jak twierdzi Sebastian – partnerem. Błazen jest na wpół człowiekiem, a na wpół elfem gdyż dawno temu ojciec jego wziął sobie za żoną Elfkę, przez co wygląd Sebastiana jest dość niezwykły. Ma on spiczaste uszy i czarne jak atrament źrenice. Jego towarzysz bawolop Max jest wiecznie niezadowolony z życia, czasem marudny i rzadko się uśmiecha, szczerze mówiąc przypominał mi trochę Kłapouchego.

Podróż w jaką przyjaciele wyruszają okazuje się bardzo niebezpieczna, pełna przygód i nieprzewidywalnych zwrotów akcji. Podczas niej mają okazję poznać Corneliusa Drummela – karzełka- który jest niezwykłym wojownikiem i o dziwo wybiera się również w podróż do króla Septimusa by zaciągnąć się do jego armii. Przypadkowa znajomość tych postaci ze sobą jest początkiem kolejnych niesamowitych historii jakie będzie im dane przeżyć.

„Sebastian czyli przygody błazna” to znakomita książka, którą warto polecić wszystkim miłośnikom filmowego ogra Shreka i jego osła, bo tak na prawdę można kilku porównań między tymi dwoma bajkami odnaleźć! Osobiście uważam, że jest to genialna książka dla chłopców, gdyż to ich właśnie może zachęcić wątek walki na miecze i rycerskich potyczek, ale i dziewczyny zachęcam do jej przeczytania. Jest to powieść z gatunku fantastyki, występują w niej dziwne stwory i zwierzęta, które nadają jej niepowtarzalny baśniowy klimat.

Żeby nie było tak kolorowo w książce dla urozmaicenia są również czarne charaktery m.in Czarownica Magda. Powieść ta jest pełna intryg, których przedstawienie przez autora bardzo przypadło mi do gustu. Warto również wspomnieć, że książka posiada fantastyczne ilustracje których autorem jest Jullek Heller – znakomity ilustrator książek fantasy dla dzieci i młodzieży. Znany m.in z ilustracji do książki:  ”Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”.

Podsumowując książka ” Sebastian czyli przygody błazna” to ciekawa powieść przygodowa, pełna humoru, którą zdecydowanie powinno się przeczytać. Jest to książka dla młodzieży, ale i nieco starsi z przyjemnością odnajdą coś z niej dla siebie. Ja osobiście z niecierpliwością czekam na kolejne tomy trylogii. Wyczytałam również w internecie, że oprócz trylogii jest również w przygotowaniu książka opowiadająca historię Maxa – przyjaciela i towarzysza Sebastiana - zapowiada się ciekawie!

{ 3 comments }

Agata Listopad 6, 2011 o 09:56

Czytałam tę książkę i bardzo mi się podobała. Szkoda tylko, że tak się zakończył wątek dotyczący Sebastiana i Kerin. Miałam nadzieję, że jednak będą razem :(

Julka Marzec 21, 2012 o 16:57

Popieram osobę wyżej. Szkoda, że następne 2 części nie są przetłumaczone na Polski. Może kiedyś przetłumaczą. Mam nadzieję, bo może Kerin zdradzi małżonka Rolfa i ucieknie do Sebastiana. To takie moje marzenia :)

Agata Marzec 24, 2012 o 09:40

Tez mam taką nadzieję :-)

Comments on this entry are closed.

Previous post:

Next post: