Co warto wiedzieć o diecie ketogenicznej?

Co warto wiedzieć o diecie ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna to coś więcej niż tylko kolejna dieta odchudzająca. Owszem, dieta ketogeniczna pomaga pozbyć się nadmiernych kilogramów, ale jest stosowana także w leczeniu cukrzycy, nadciśnienia i padaczki lekoopornej u dzieci. Dieta ketogeniczna jest stosunkowo restrykcyjna. Przyjrzyjmy się jej bliżej.

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Dieta ketogenna polega na tym, że zmniejsza się ilość spożywanych węglowodanów, a zwiększa ilość tłuszczy w diecie. Dieta ketogenna zakłada, że do 90 procent energii organizm powinien otrzymać z tłuszczy. Dieta ketogenna powinna być wprowadzana stopniowo. Dieta ketonowa oznacza konieczność wyeliminowania z jadłospisu szeregu produktów. Dieta keto zakłada, że źródłem tłuszczy powinny być oleje roślinne, masło, majonez, oliwa. Źródłem biała w dieta ketonowa powinno być chude mięso i wędliny. Stosując dieta ketonowa należy pamiętać, że źródłem węglowodanów mogą być owoce i warzywa zawierające małą ilość cukru.

Jak komponować jadłospis?

Ketogeniczna dieta zakłada wyeliminowanie z jadłospisu wszelkich słodyczy. Stosując ketogeniczna dieta trzeba pożegnać się np. z miodem i dżemem. Dieta ketogeniczna jadłospis nie może zawierać także produktów zbożowych. Dieta ketogeniczna jadłospis można układać wykorzystując chude mięsa i ryby. Dieta ketogeniczna jadłospis skomponować można także z owoców i warzyw o małej zawartości węglowodanów.

Ketogeniczna dieta jest bardzo restrykcyjna, powinna być prowadzona pod kierunkiem dietetyka. Więcej na jej temat można przeczytać w naszym poprzednim artykule.