Dieta ketogeniczna: dla kogo?

Dieta ketogeniczna: dla kogo?

Dieta ketogeniczna wzbudza wiele kontrowersji. Przez wiele osób dieta ketogeniczna postrzegana jest jako jeszcze jedna dieta odchudzająca. Okazuje się, że dieta ketogeniczna ma pomagać w leczeniu dzieci, które chorują na padaczkę lekooporną.

Najważniejsze założenia diety

Dieta ketogenna związana jest z koniecznością ograniczenia w jadłospisie węglowodanów, a zwiększeniu ilości tłuszczy. Dieta ketogenna klasyczna polega na tym, że 3 gramy tłuszczów może przypadać łącznie tylko gram białka i węglowodanów. Dieta ketogenna oznacza całkowitą zmianę przyzwyczajeń żywieniowych. Dieta ketonowa wyklucza komponowanie posiłków z produktów zbożowych. Dieta ketonowa nie pozwala na stosowanie takich produktów jak: dżemy, syropy, miody, słodycze. Dieta ketonowa dopuszcza używanie tłuszczy roślinnych, masła oraz warzyw i owoców takich jak np. awokado, grejpfruty, brokuły, kiszone ogórki, kalafior.

Kto może stosować dietę keto?

Ketogeniczna dieta nie może być stosowana między innymi przez osoby chore na kamicę dróg żółciowych lub nerek. Ketogeniczna dieta powinna być prowadzona pod kierunkiem lekarza; samodzielne ułożenie dieta ketogeniczna jadłospis może być trudne. Dieta ketogeniczna jadłospis można też kupić w internecie. Układając dieta ketogeniczna jadłospis warto pamiętać, że źródłem białka może być tylko chude mięso. Ketogeniczna dieta wiąże się z monotonnym jadłospisem, ale można jeść smacznie.

Dieta ketogeniczna błędnie uważana jest za odchudzającą. Więcej na jej temat przeczytacie w naszym poprzednim artykule.