Historia zaproszeń ślubnych

Historia zaproszeń ślubnych

Formalną funkcją, jaką mają kartki ślubne, jest powiadomienie odbiorcy, że w niedalekiej przyszłości wydarzy się jakieś wydarzenie, które może być ważne i interesujące dla odbiorcy. Jeśli chodzi o zaproszenia weselne, obowiązują bardzo szczególne zasady etykiety i tradycji. Jak to się wszystko zaczęło? Jak ludzie wymyślili zaproszenia ślubne?

Zaproszenie na ślub – kiedy stały się popularne?

Oficjalnie zawiadomienie o ślubie stały się popularne, gdy sam obrzęd małżeństwa stał się normą. Od momentu, gdy chrześcijaństwo zajęło pewną pozycję w społeczeństwie, śluby i zaproszenia na nie stały się powszechne. Początkowo zawiadomienia weselne były ustne. Było tego kilka przyczyn.

Po pierwsze, ogólny analfabetyzm i wysokie koszty artykułów papierniczych sprawiły, że pisemne zaproszenia nie miały znaczenia. Po drugie, wiele wieków temu wesela były „w domenie publicznej” i każdy mógł do nich przyjechać. Z reguły ci ludzie mieszkali w pobliżu, znali się i byli gotowi aktywnie uczestniczyć w życiu innych.

Popularyzacja wesel i ślubów

Sama tradycja ogłaszania ślubów pochodzi od rodzin królewskich. To pozwoliło złożonemu na bieżąco śledzić sprawy jego monarchy. Wielu bogatych i po prostu szanowanych obywateli również lubiło tę tradycję. Jednak oprócz zwykłych ludzi, bardziej szlachetni ludzie zostali zaproszeni na wesela na wysokim szczeblu. Tacy goście otrzymywali oficjalne zaproszenia na piśmie. Takie zaproszenia zostały napisane przez mnichów kościelnych pismem kaligraficznym i często były przez nich czytane. Często do nich dołączana była kartka na ślub.

Kiedy postęp przyniósł ludzkości druk, proces tworzenia zaproszeń na ślub został uproszczony, ale pozostał bardzo drogi i był dostępny finansowo tylko dla elity. Jednak od 1605 roku wraz z pojawieniem się pierwszych gazet, heroldowie nie byli potrzebni, ponieważ wszystkie ogłoszenia o nadchodzących małżeństwach zaczęły pojawiać się w gazetach, w niektórych publikacjach europejskich tradycja ta wciąż żyje. W ten sposób kartki weselne stały się powszechne.