Ile pali koparka?

Planując zakup maszyny budowlanej, warto wziąć pod uwagę koszty jej eksploatacji, wśród których istotną rolę odgrywają koszty paliwa. Ile pali koparka CAT oraz ile paliwa spala? Na te pytania odpowiedzieć mogą zarówno użytkownicy maszyn budowlanych, jak i ich producenci. Prześledźmy zatem, jakie wydatki wiążą się z inwestycją w maszyny budowlane CAT i ile kosztuje zakup paliwa.

Koszty paliwa

By obliczyć koszty paliwa dla maszyny budowlanej, trzeba najpierw sprawdzić, ile pali koparka w trakcie godziny swojej pracy i ile kosztuje litr paliwa. Jak obliczyć wydatki na paliwo? Najpierw należy zweryfikować, ile paliwa zużyje maszyna w trakcie godziny swojej pracy. Wartość tę oblicza się, mnożąc jednostkowe zużycie paliwa przez planowaną liczbę pracy. Wynik podawany jest w litrach na motogodzinę. Następnie należy pomnożyć przewidywane zużycie w litrach na motogodzinę przez cenę litra benzyny czy oleju napędowego. Wonczas otrzymamy całkowite koszty zaopatrzenia maszyny w paliwo na godzinę pracy.

Niskie spalanie – czy naprawdę jest korzystne?

Zazwyczaj uważamy, że im niższe spalanie, tym lepiej dla właściciela czy użytkownika koparki. W niektórych przypadkach może ono jednak świadczyć o nieprawidłowym użytkowaniu maszyny. Koparka będzie palić mało na przykład wówczas, gdy silnik pracuje dużo czasu na biegu jałowym. Zużycie paliwa zależy nie tylko od technologii wykorzystywanych przez producenta koparki, ale także od umiejętności operatora czy warunków pracy. Im trudniejsze środowisko pracy, tym większe zużycie paliwa. Należy także uwzględnić, że spalanie rośnie w trakcie dojazdu maszyny na teren budowy (może być nawet 2 razy większe niż w trakcie pracy). Obliczając koszty paliwa, warto kierować się doświadczeniem innych użytkowników interesującej maszyny oraz danymi producentów.

Czynniki wpływające na spalanie koparki

Istnieje szereg czynników, które mają wpływ na to, ile paliwa spala koparka w ciągu godziny swojej pracy. Wśród nich wyróżnia się:

  • markę maszyny,
  • jakość zatankowanego paliwa,
  • warunki atmosferyczne występujące podczas pracy (na przykład zamarznięty grunt i niskie temperatury),
  • infrastrukturę na placu budowy (np. rodzaj nawierzchni – błoto sprawia, że maszyny grzęźnie i ślizga się w trakcie jazdy, co zwiększa zużycie paliwa),
  • stan techniczny maszyny i jej wiek (na wyższe zużycie paliwa wpłyną: ślizgające się sprzęgło, zużyte filtry paliwa oraz wtryskiwacze),
  • sposób eksploatacji koparki,
  • dopasowanie maszyny do rodzaju wykonywanej pracy,
  • umiejętności i doświadczenie operatora, który powinien zorganizować stanowisko pracy w taki sposób, by zminimalizować koszty paliwa, a także wykorzystywać pełną pojemność łyżek.

By zmniejszyć zużycie paliwa, warto ograniczyć przejazdy po drogach publicznych, ponieważ wówczas maszyna może zużyć nawet 3 razy więcej paliwa niż podczas pracy przy średnim obciążeniu. Zwiększa się także zużycie poszczególnych układów, zwłaszcza napędowego, oraz ogumienia lub gąsienic. Należy regularnie sprawdzać stan narzędzi roboczych. ponieważ zużyte łyżki czy lemiesze utrudniają pracę i zwiększają zużycie paliwa.

Oficjalny dystrybutor maszyn CAT w Polsce

Jeśli szukasz maszyny do prac budowlanych gwarantującej optymalne spalanie, zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy oficjalnym dystrybutorem renomowanych maszyn CAT w Polsce. W naszej ofercie na sprzedaż i wynajem dostępna jest koparka gąsienicowa CAT, ładowarki, równiarki i inne maszyny, które sprawdzą się w trakcie prac budowlanych, drogowych, górniczych czy instalacyjnych. Oferujemy również serwis maszyn oraz sprowadzamy oryginalne części zamienne. Naprawiamy maszyny w naszym serwisie lub u klienta.