Jak dobrać kolor schodów do podłogi?

Budowa domu to długotrwały i powolny proces, za to przynoszący wiele satysfakcji oraz radości. Jak dobrać kolor schodów do podłogi, aby perfekcyjnie wykończyć wnętrze, a jednocześnie nadać mu unikalnego oraz oryginalnego charakteru? Jako doświadczony producent podłóg drewnianych udokumentowaliśmy niejedną aranżację naszych klientów, dlatego też podzielimy się cennymi wskazówkami, które warto wziąć pod uwagę podczas projektowania.

Co wybrać najpierw – schody czy podłogę?

Ciemne schody i jasna podłoga, a może wszystko o tym samym wybarwieniu? W co w pierwszej kolejności zainwestować? Najpierw schody czy podłoga? Podczas budowy i remontu w głowach osób niedoświadczonych pojawia się wiele pytań, które są niezwykle istotne – zarówno pod względem zakupów, jak i ustalania terminów z fachowcami.

Połączenie schodów z podłogą to sztuka. Do tego zagadnienia należy podejść z odpowiednią ostrożnością oraz rozwagą, gdyż mowa tu zarówno o sporych kosztach, jak i efekcie końcowym, który będzie towarzyszył domownikom przez wiele lat. Zatem: najpierw schody czy podłoga? To zależy od miejsca montażu:

  • parter – spasowując ze sobą kolor schodów a kolor podłogi należy w pierwszej kolejności postawić na podłogę (niezależnie od tego, czy w domu będą znajdować się schody z podstopniami, czy też będą samonośne). W ten sposób uniknie się mozolnej pracy, polegającej na obudowaniu tego elementu,
  • piętro – do montażu na piętrze można podejść na dwa sposoby. Jeżeli ostatni stopień będzie wykończony deską imitującą podłogę, wtedy warto wstrzymać się z kładzeniem podłogi do czasu, aż nie staną schody. Sposób wykończenia należy także skonsultować z firmą montującą. 

Rodzaje konfiguracji podłogi ze schodami

Kolor schodów a podłoga – te dwa zagadnienia przyprawiają o zawrót głowy niejedną osobą. Do wyboru są dwie sprawdzone konfiguracje, które powinny korespondować ze stylem obowiązującym w domu, jak i wykorzystanymi do aranżacji materiałami. Architekci wyróżniają:

  • spójne połączenie (tak zwane przedłużenie podłogi) – wiele osób stawia na taki sam kolor schodów i podłogi. Jest to wyzwanie, gdyż stopnie schodów powinny być wykonane z tego samego materiału co podłoga. Podobieństwo powinno być zauważalne zarówno pod względem koloru, ale i usłojenia! Rozwiązanie to sprawdzi się w tradycyjnych domach, w których to natura i naturalne dodatki wychodzą na pierwszy plan,
  • połączenia kontrastowe – rozwiązanie to jest idealne dla miłośników nowoczesnych aranżacji. W tym przypadku jasne schody i ciemna podłoga oraz jasna podłoga i ciemne schody nikogo nie dziwią. Efekt kontrastu warto podbić również poręczą – może ona być szklana, ale i metalowa.

Osoby, które do ostatniej chwili nie wiedzą jaki kolor schodów do jasnej podłogi wybrać (i na odwrót) powinny wesprzeć się próbkami materiałów. Warto je przynieść ze sklepu do domu i zobaczyć, jak będą się prezentować w naturalnym świetle w zestawieniu ze ścianami.

Bez względu na to, czy wybierze się ciemne schody i jasną podłogę, czy też postawi na schody z deski podłogowej, we wszystkich przypadkach liczy się jakość wykorzystywanych materiałów, a także późniejsza impregnacja oraz pielęgnacja. Zadbana powierzchnia, to piękna powierzchnia! Właśnie dlatego z czystym sumieniem polecamy nasze kolekcje:

  • FertigParkiet,
  • FertigDeska,
  • Chevron,
  • Retro Collection,
  • Vintage Series.