Jak powinny odżywiać się osoby chore na raka?

Jak powinny odżywiać się osoby chore na raka?

U osób chorych na raka bardzo często stosowana jest chemioterapia. Leczenie to jest w wielu przypadkach bardzo skuteczne, ale zmniejsza apetyt i bardzo osłabia. Osoby chore na raka tracą więc siły bardzo potrzebne do walki z chorobą. Warto więc stosować dietę, która pomoże w znoszeniu uciążliwego leczenia i w zwalczeniu choroby. Chemioterapia dieta jak powinna być ułożona?

Jaka powinna być dieta osób chorych na raka?

Brak apetytu, zmiana smaku, nudności, biegunki, trudności z połykaniem – takie są między innymi skutki uboczne chemioterapii. W efekcie osoby w trakcie i po chemioterapii tracą siły potrzebne do walki z chorobą, bardzo często są niedożywione. Mają także poważny niedobór składników odżywczych. Chemioterapia dieta powinna dostarczać wszystkich składników odżywczych i odpowiedniej ilości kalorii. Chemioterapia dieta powinna zostać ułożona przy wsparciu lekarza dietetyka; wtedy na pewno będzie to zdrowa dieta uwzględniająca potrzeby każdego pacjenta.

Jak komponować posiłki?

Dieta osób, które są w trakcie i po chemioterapii powinna być przede wszystkim bogata w białko wysokiej jakości. Bardzo dobre efekty przynosi stosowanie diety wysokobiałkowej. Oznacza to, osoby w trakcie i po chemioterapii na każdy kilogram masy ciała powinny zjadać od 90 do 120 gram białka. Zaleca się ograniczenie ilości spożywanych tłuszczy, nawet tych zdrowych. Maksymalne dzienne spożycie tłuszczy to tylko 60 gram. Nie powinno w nich zabraknąć tych bogatych w nienasycone  kwasy tłuszczowe omega-3.