Kamienie w nerkach to dolegliwość spotykana dość często. Zdecydowanie częściej tworzą się on u kobiet niż u mężczyzn. Współczesna medycyna zna przynajmniej kilka metod ich usunięcia. Jest to nie tylko klasyczna operacja chirurgiczna, ale także metody małoinwazyjne.
Kiedy powstają kamienie nerkowe?
Kamienie nerkowe powstają na skutek wytrącania się soli różnorodnych kwasów i minerałów, które zawiera mocz. Ich powstawaniu sprzyja nadczynność przytarczyc, zażywanie kortykosteroidów, osteoporoza. Na tworzenie się kamieni nerkowych bardziej narażone są również osoby, które mało piją – w ich przypadku kamienie powstają na skutek zbytniego zagęszczenia moczu. Nie każdy przypadek kamieni nerkowych wymaga usunięcia. Najczęściej decyzja o usunięciu kamieni nerkowych zapada, gdy sprawiają one silne dolegliwości bólowe.
Metody usuwania kamieni nerkowych
Wachlarz metod, którymi dysponuje współczesna medycyna jest bardzo szeroki. Kamienie nerkowe mogą zostać usunięte podczas klasycznej operacji chirurgicznej; dzisiaj jednak coraz częściej wybierane są inne, nie tak inwazyjne metody. Należy do nich między innymi metoda RIRS. Metoda RIRS nie wymaga wykonania cięcia w okolicy lędźwiowej. RIRS pozwala usunąć w trakcie jednego zabiegu nawet kilka kamieni. Jest to zabieg, który nie wymaga dłużej hospitalizacji. Powrót do domu możliwy jest w tym samym dniu, w który przeprowadzono zabieg lub po upływie doby. Po kilku dniach od zabiegu pacjenci powracają do normalnej aktywności. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.