Jak przewozić psa w samochodzie?

Sytuacja, w której spodziewamy się podróży, a jednocześnie nie możemy zostawić naszego pupila samego w domu, nie należy do rzadkości. W takiej chwili wielu psich rodziców zastanawia się: jak przewozić psa w aucie, by było to bezpieczne i zgodne z przepisami? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przygotowując się do przewozu psa w samochodzie.

Czy można przewozić zwierzęta w samochodzie?

W prawie o ruchu drogowym nie istnieje przepis regulujący przewóz zwierząt domowych w aucie. Mimo to kierowca może otrzymać upomnienie lub karę za nieprawidłowy transport psa w samochodzie na mocy art. 60 pkt. 1. brzmiącego: “zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim”. Jednak niezależnie od prawa, przewożąc psa w aucie trzeba przestrzegać pewnych zasad.

Jak przewozić szczeniaka w samochodzie? Małe psy najlepiej jest przewozić w transporterach dopasowanych do ich rozmiarów. Podłogę transportera powinno się wyłożyć kocem, a następnie ustawić na fotelu bokiem do kierunku jazdy i zabezpieczyć pasami.

Natomiast jeśli zastanawiasz się, jak przewozić dużego psa (+10 kg) w samochodzie – większego pupila można umieścić na tylnym fotelu, a następnie przypiąć go specjalnymi pasami. Najlepiej wybrać pasy, które mocowane są do zapiętych pasów samochodowych lub taśmy trzymającej gniazdo pasów – dają one najlepszą gwarancję bezpieczeństwa.

Jak przygotować samochód do transportu psa w aucie?

Decydując się na przewóz psa w samochodzie warto rozważyć montaż kurtyny oddzielającej tylny rząd od przedniego. Przydatne będą też osłony przeciwsłoneczne lub rolety. Dodatkowo należy upewnić się, że pupilowi nie dokuczają przeciągi oraz zrezygnować z głośnej muzyki. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również specjalny hamak, który ochroni tapicerkę przed zabrudzeniami.

Przewożenie pupila w bagażniku – czy można?

Duże psy można przewozić w bagażnikach. Trzeba jednak podkreślić, że dotyczy to wyłącznie samochodów, w których kufer jest połączony z kabiną (kombi, van i SUV). Jeśli więc jesteś właścicielem sedana, pomocna może okazać się wypożyczalnia samochodów.

Konieczna jest też odpowiednio dopasowana, specjalna klatka, która będzie stabilna i nieruchoma podczas jazdy.

O czym warto pamiętać przewożąc psa w samochodzie?

Jedną z podstawowych rzeczy, o której bezwzględnie należy pamiętać podczas podróży z pupilem, jest woda dla niego.

Oprócz tego powinno się robić regularne postoje – minimum raz na dwie godziny, a najlepiej co godzinę. Dzięki temu nasz zwierzak będzie miał szansę na załatwienie swoich potrzeb fizjologicznych i rozprostowanie kości.

Poza tym trzeba wziąć pod uwagę, że zwierzęta również mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną. Z tego powodu należy unikać karmienia ich bezpośrednio przed podróżą. W przypadku długiej trasy powinno się też rozważyć wizytę u weterynarza, który będzie mógł przepisać psu właściwe środki. Pamiętaj, że leki dla ludzi nie mogą być podawane zwierzętom!