Jak ułożyć jadłospis dla osób w trakcie chemioterapii?

Jak ułożyć jadłospis dla osób w trakcie chemioterapii?

Dieta w trakcie chemioterapii jest niezwykle ważna. Osoby w trakcie chemioterapii bardzo często tracą apetyt, cierpią z powodu nudności, wymiotów czy biegunki. Wielu chorych nie chce jeść; w organizmie może więc  zacząć brakować składników odżywczych, w efekcie chorzy nie będą mieć siły do walki z chorobą. Jaka powinna być dieta w trakcie chemioterapii?

Lekkostrawne, ale kaloryczne posiłki

Dieta w trakcie chemioterapii powinna być lekkostrawna, ale musi dostarczać odpowiednią ilość białka i tłuszczy. Zdrowa dieta przy chemioterapii powinna uwzględniać stadium choroby i samopoczucie osoby chorej. Zdrowa dieta przy chemioterapii powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Zaleca się jedzenie 5-6 niewielkich posiłków w ciągu dnia. Zdrowa dieta przy chemioterapii jest dietą wysokobiałkową; dieta przy chemioterapii nie może jednak być za tłusta. Dieta przy chemioterapii powinna składać się z dużej ilości gotowanych albo pieczonych owoców i warzywa. Nie wskazane jest doprawianie dań ostrymi przyprawami.

Jakie produkty są zalecane przy chemioterapii?

Dieta przy chemioterapii może być oparta na chudym mięsie, rybach, chudych serach twarogowych i mleku. W jadłospisie nie może też zabraknąć kasz, makaronów i białego lub razowego pieczywa. Wskazane jest spożywanie dużych ilości owoców i warzyw; należy jednak ograniczyć warzywa strączkowe i owoce cytrusowe.

Odpowiednia dieta w chemioterapii jest bardzo ważna. Więcej o tym, jaką dietę stosować u osób w trakcie chemioterapii można przeczytać w naszym innym artykule.