Jaką funkcję pełnią ortezy?

Jaką funkcję pełnią ortezy?

Sprawne stawy to marzenie każdego człowieka. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy stawy zaczynają odmawiać posłuszeństwa – przyczyną takowej sytuacji może być zarówno wiek, jak i szeroko rozumiane kontuzje. Rozwiązaniem, które umożliwia szeroko rozumiany powrót do pełnej sprawności, jest odpowiednio dopasowana orteza.

Co zapewnia orteza?

Orteza to rozwiązanie o charakterze stabilizująco-usztywniającym. Orteza powinna być dostosowana nie tylko do charakteru kontuzjowanego stawu, ale przede wszystkim do wieku poszkodowanego oraz jego możliwości fizycznych.

Przykładem może być tutaj orteza stawu kolanowego – lekka, funkcjonalna, najczęściej zapinana na funkcjonalne rzepy. Głównym zadaniem, jakie spełnia przedmiotowa orteza, jest usztywnienie kontuzjowanego stawu, co w praktyce oznacza, że narzędzie musi być optymalnie przymocowane. Zbyt luźna orteza nie spełni swojej funkcji, przyczyniając się ponadto do dyskomfortu spowodowanego przesuwającą się ortezą. Z kolei zbyt ciasne założenie ortezy może spowodować nieprawidłowy przepływ krwi, a w efekcie niedokrwienie dolnej części kończyny.

Opierając się na wytycznych, które uwzględnia ortopedia, czyli nauka o szeroko rozumianym układzie kostnym, orteza powinna być stabilna, nie mniej jednak nie może przyczyniać się do dyskomfortu. Zadaniem, jakie pełnią ortezy, jest przede wszystkim wsparcie działań leczniczych i rehabilitacyjnych, umożliwiających pełny powrót do zdrowia.

Ortezy przeznaczone do stabilizacji poszczególnych stawów różnią się wielkością, funkcjonalnością, a często także kształtem.