Jaki powinien być jadłospis przy chemioterapii?

Jaki powinien być jadłospis przy chemioterapii?

Przy chemioterapii zarówno dzieci, jak i osób dorosłych bardzo ważną rolę odgrywa właściwa dieta. Dla dobra osób, które chorują na raka warto zadbać o to, aby ich dieta przy chemioterapii dostarczała im wszystkich niezbędnych składników w odpowiednich ilościach. Jak powinna zostać ułożona dieta przy chemioterapii?

Konieczne białko i tłuszcze

Dieta przy chemioterapii powinna zostać ułożona dla każdej chorej osoby indywidualnie. Dieta w trakcie chemioterapii powinna bowiem uwzględniać rodzaj terapii, kondycję chorego, stadium choroby. Dieta w trakcie chemioterapii powinna również uwzględniać skutki uboczne, które towarzyszą terapii: trudności z połykaniem, nudności, wymioty, biegunkę, brak apetytu. Zdrowa dieta przy chemioterapii powinna być lekkostrawna. Zaleca się również, aby zdrowa dieta przy chemioterapii była wysokokaloryczna. Zdrowa dieta przy chemioterapii odgrywa bardzo ważną rolę w leczeniu. Zaleca się stosowanie diety wysokobiałkowej, która daje wyjątkowo dobre efekty. W diecie powinny znaleźć się także tłuszcze, ale nie można stosować tłustej diety.

Co można jeść przy chemioterapii?

Skutkiem ubocznym chemioterapii są nudności. Posiłki podawane osobom w trakcie chemioterapii nie mogą być za gorące lub za zimne, gdy zarówno niska jak i wysoka temperatura mogą nasilać nudności. Dieta powinna składać się z produktów bogatych w białko (chude mięso i nabiał), bogatych w kwasy omega-3 ryb morskich, pełnoziarnistego lub białego pieczywa.

O tym, jak układać jadłospis dla osób w trakcie chemioterapii można przeczytać także w naszym poprzednim artykule.