Jakie kwiaty do łazienki?

Kwiaty w łazience to nieoczywisty wybór, który może jednak odświeżyć całą aranżację wnętrza. Zastanawiasz się, jakie kwiaty do łazienki bez okna sprawdzą się najlepiej? A może interesuje Cię pielęgnacja roślin w łazience? W tym artykule podpowiadamy, na jakie gatunki warto postawić oraz jak odpowiednio zająć się kwiatami łazienkowymi.

Jakie kwiaty nadają się do łazienki?

Łazienka to pomieszczenie, w którym pielęgnacja żywych kwiatów może być wyzwaniem. Duża wilgoć, szybkie zmiany temperatury, a także częsty brak dostępu do naturalnego światła sprawiają, że wiele osób decyduje się na sztuczne rośliny do ozdoby wnętrza łazienki. Nie musisz jednak rezygnować z żywych okazów – istnieje wiele gatunków kwiatów, które przy odpowiedniej pielęgnacji będą pięknie rozwijały się i rosły w warunkach łazienkowych.

Kwiaty w łazience pełnią taką samą funkcję jak w każdym innym pomieszczeniu – stanowią elegancką ozdobę i ożywiają przestrzeń. Ponadto niektóre odmiany roślin oczyszczają powietrze, co przekłada się na lepsze samopoczucie domowników. Zielone dekoracje odgrywają również kluczową rolę w stworzeniu relaksującej oazy w łazience. Czytaj dalej i dowiedz się, jakie kwiaty do łazienki są najlepsze.

Najlepsze gatunki roślin do łazienki

Rośliny do łazienki bez okna

Zastanawiasz się, jaki kwiat do łazienki bez okna będzie odpowiedni? Uprawa kwiatów bez dostępu do światła słonecznego wydaje się niemożliwa. Jednak przy odpowiednim doświetleniu lampami lub regularnym wystawianiu na działanie promieni słonecznych, możesz postawić w swojej łazience wiele różnych gatunków roślin. Proponujemy m.in.:

 • aloes,
 • zielistka,
 • zamiokulkas,
 • Dracena Sandera, czyli tzw. szczęśliwy bambus,
 • sansewieria,
 • palmy,
 • aglonemy.

Te odmiany roślin doskonale poradzą sobie w warunkach łazienkowych, pod warunkiem że zostaną spełnione podstawowe zasady pielęgnacji. Warto również rozważyć zakup roślin ciemnolubnych, takich jak bluszcz, filodendron, skrzydłokwiat, bromelia czy paprotka. Te odmiany preferują stanowiska cieniste i półcieniste, a także dobrze znoszą wilgotne warunki.

Kwiaty do łazienki z oknem

To, jakie kwiaty do łazienki bez okna wybrać jest prawdziwym wyzwaniem. Natomiast w przypadku, kiedy dostęp do świeżego powietrza oraz światła naturalnego jest na wyciągnięcie ręki to uprawa jest dużo łatwiejsza. Jakie rośliny do łazienki z oknem zakupić? Jasne i wilgotne pomieszczenia spodobają się wielu gatunkom kwiatów. Warto przy tym pamiętać, aby nie narażać ich na mocne nasłonecznienie, czyli nie ustawiać doniczek na parapecie. Do łazienki z oknem możesz wybrać:

 • storczyki,
 • monsterę,
 • alokazję,
 • fikusa,
 • papirusa.

Jak pielęgnować rośliny w łazience?

Jeśli chcesz uprawiać kwiaty w łazience, to musisz poznać kilka podstawowych zasad pielęgnacji roślin w tego rodzaju warunkach. Naturalne dekoracje łazienki powinny być hodowane w odpowiedni sposób, aby cieszyły oko pięknym wyglądem.

Po pierwsze nie należy ustawiać doniczek z kwiatami blisko środków chemicznych i kosmetyków. Może to prowadzić do uszkodzenia łodyg, a także pojawienia się przebarwień, których ciężko będzie się pozbyć. Warto też odsunąć rośliny od zlewu czy kranu. Kolejną ważną zasadą jest zapewnienie roślinom odpowiedniego stanowiska względem światła. Jeśli dany kwiat preferuje dużą ilość światła, to należy ustawić go blisko okna lub lampy. Zadbaj też o odpowiednie wietrzenie pomieszczenia – nawet odmiany dostosowane do wilgotnych warunków są narażone na gnicie korzeni i choroby grzybicze. Kwiaty w łazience częściowo czerpią wodę z wilgotności powietrza, dlatego należy dostosować częstotliwość podlewania do ich potrzeb.

Alternatywy dla kwiatów doniczkowych w łazience

Nie wiesz, jaki kwiat do łazienki bez okna wybrać? A może nie chcesz podjąć się pielęgnacji żywej rośliny lub nie masz na to czasu? Nie musisz rezygnować z zielonej ozdoby w Twoim wnętrzu! Warto rozważyć sztuczne alternatywy. Syntetyczne kwiaty wielu osobom kojarzą się z tandetnym, błyszczącym plastikiem. Jednak w obecnych czasach można znaleźć sztuczne okazy, które łudząco przypominają prawdziwe, żywe rośliny. Ich pielęgnacja ogranicza się jedynie do czyszczenia z kurzu. Możesz również zdecydować się na cięte żywe lub sztuczne kwiaty w wazonie oraz sztuczne kompozycje – dodadzą wnętrzu elegancji i będą stanowić zielony, orzeźwiający akcent nawet w małej i ciemnej łazience.

Podsumowanie

Wiesz już, jakie rośliny do łazienki bez okna wybrać oraz na jakie gatunki zdecydować się w przypadku pomieszczenia z oknem. Jak widać, kwiaty doniczkowe do łazienki bez okna to decyzja, którą należy podjąć indywidualnie. Trzeba liczyć się ze staranną pielęgnacją roślin i mieć na uwadze swoje możliwości oraz chęci co do uprawy konkretnych gatunków. Jeśli chcesz odpowiednio zabezpieczyć kwiaty, a przy okazji zadbać o piękną aranżację wnętrza, to sprawdź nasz internetowy sklep z doniczkami. Oferujemy różnego rodzaju doniczki, które z łatwością dopasujesz do swoich roślin. Proponujemy m.in.:

 • małe doniczki,
 • doniczki plastikowe,
 • doniczki ceramiczne.