Kiedy warto zainwestować w owijarkę do palet?

Produkty do transportu trzeba dobrze zabezpieczyć, żeby się nie zniszczyły. Zazwyczaj układa się je na palecie i owija folią. Owijarki do palet sprawiają, że proces ten jest szybszy i zużywa się mniej folii. Jeżeli więc prowadzisz firmę, w której często wysyła się towar, to jest to rozwiązanie idealne dla Twojego biznesu. Z artykułu dowiesz się, jak działa owijarka palet, jakie są jej rodzaje oraz czym się kierować, wybierając taki sprzęt.

Jak działają owijarki do palet oraz jakie są ich rodzaje?

Wszystkie owijarki mają to samo zadanie. Zabezpieczyć za pomocą folii produkty na paletach, tak by ich transport był łatwy, a przede wszystkim bezpieczny. Mechanizm działania owijarki do palet jest natomiast różny w zależności od jej rodzaju. Każdy z nich działa trochę inaczej. Ich podstawowe rodzaje to:

  • owijarki ze stołem obrotowym — urządzenie obraca paletą, która umieszczona jest na podstawie. Przykładem takich urządzeń jest owijarka OneWrap oraz owijarka ProWrap. Dla mniejszych przedsiębiorstw polecane są półautomatyczne foliarki, które umożliwiają ofoliowanie 20 palet w ciągu godziny;
  • owijarki z wirującym ramieniem — te urządzenia okręcają ramię z folią wokół palety, która stoi na podłodze. Nie mają obracanej podstawy;
  • owijarki pierścieniowe — najbardziej zaawansowane owijarki stretch, które wykorzystują duże zakłady. Charakteryzują się wysoką wydajnością.

Na rynku są dostępne foliarki do palet z różnymi udogodnieniami. Jednym z nich jest docisk. To dodatkowe ramię, które przytrzymuje paletę od góry. Dzięki temu owijanie jest dokładniejsze i nie ma ryzyka, że podczas całego procesu towar umieszczony na palecie będzie się przesuwał. Popularnym modelem z dociskiem jest owijarka OneWrapPlus. Produkuje się też owijarki do palet w formie robotów samojezdnych, które poruszają się wokół palety i ją owijają. Przykładem tego nowoczesnego urządzenia jest owijarka BeeWrap. Ta foliarka do palet jest mobilna, dzięki czemu będzie idealnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, które nie mają dużych hal i nie mogą sobie pozwolić na to, by nawet skrawek miejsca był zajmowany przez urządzenie, którego nie można przesunąć.

Czym się kierować przy wyborze owijarek?

Jeżeli chcesz kupić owijarkę, to zastanów się przede wszystkim, jak często pakujesz towar. Raz w tygodniu? A może raz w miesiącu? Jeżeli rzadko, to przemyśl, czy rzeczywiście warto inwestować w zaawansowane systemy. Istnieje bowiem ryzyko, że nie wykorzystasz dodatkowych funkcji owijarki. Natomiast jeżeli prowadzisz dużą firmę, gdzie wysyłka towaru odbywa się kilka razy w tygodniu, to wato zainwestować w bardziej zaawansowany sprzęt. Usprawni on pracę i zwiększy wydajność pakowania. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając owijarkę do palet? Oto kilka rzeczy, które musisz mieć na uwadze:

  • rodzaj głowicy — to najważniejszy element każdej owijarki do palet. Największą jakość owijania i oszczędność folii dają urządzenia wyposażone w głowicę jednosilnikową ze wstępnym naciągiem oraz głowicę dwusilnikową z naciągiem;
  • nośność i wielkość stołu — muszą być dostosowane do wagi i wymiarów palet. W przeciwnym razie kupisz sprzęt, którego nie będzie można używać. Warto również rozważyć zakup automatycznej owijarki do palet z podstawą w kształcie litery „E”. Dzięki temu łatwiej będzie podjeżdżać wózkiem widłowym, by umieścić towar na podstawce;
  • funkcje dodatkowe — owijarka do palet z dociskiem idealnie sprawdzi się przy pakowaniu towarów niestabilnych. Docisk dodatkowo przytrzymuje paletę od góry, dzięki czemu jest mniejsze prawdopodobieństwo, że podczas ruchu głowicy cały towar się przewróci;
  • cena — każdy producent maszyn do pakowania, w tym nasza firma, ma w swojej ofercie urządzenia w różnej cenie. W przypadku takiego zakupu warto zainwestować w droższy sprzęt. Są one lepsze jakościowo i zdecydowanie mniej awaryjne. Koszty serwisowania takich modeli są też dużo niższe. Wykorzystują też średnio o 50% mniej folii stretch niż tańsze modele.

Gdzie kupić dobrą owijarkę?

Jeżeli zdecydujesz się na zakup owijarki do palet, to warto znaleźć sklep, któremu możesz zaufać. Przede wszystkim sprawdź, jakie opinie ma dana firma. To bardzo ważne, by firma, którą wybierzesz dbała o kontakt z klientem. Musisz mieć wsparcie w wyborze owijarki oraz dostać odpowiedzi na pytania, które Ci się nasuną. Sprawdź też, czy dana firma proponuje darmowy transport. Przecież wydajesz dużo pieniędzy i niekoniecznie chcesz jeszcze płacić dużo za transport. Wszystkie te udogodnienia znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Podsumowanie

Owijarki do palet to przydatne urządzenia w firmach, które wysyłają towar. Warto je mieć jeżeli towar w Twojej firmie wysyłany jest częściej niż raz w tygodniu. Dzięki nim zaoszczędzisz czas, zużyjesz mniej folii, a to pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze. Warto też wybrać model dostosowany do potrzeb Twojej firmy. Jeżeli więc pakujesz dużo produktów, to zainwestuj w mocniej wyposażone urządzenia. Gdy masz dużo miejsca w zakładzie, to możesz sobie pozwolić na owijarkę stacjonarną. Przy wyborze też zwróć uwagę na ważne parametry takie jak rodzaj głowicy, nośność stołu — to pozwoli Ci dobrać owijarkę dobrą jakościowo, która będzie służyć wiele lat.