Orteza szansą na powrót do zdrowia

Orteza szansą na powrót do zdrowia

Wypadki chodzą po ludziach – mówi znane powiedzenie i w rzeczy samej trudno nie zgodzić się z zasadnością tych słów. Spowodowane kontuzją uszkodzenia stawów to nie tylko dolegliwości bólowe, ale także konieczność zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt ortopedyczny, czyli ortezy.

Odpowiednio dobrana orteza stabilizuje staw skokowy, zapewniając jego komfortowe funkcjonowanie.

Orteza dopełnieniem rehabilitacji

Urazy stawów mogą zdarzyć się niemalże w każdej sytuacji, często wystarczy upadek, uderzenie czy niefortunna stłuczka, aby staw uległ kontuzji. Leczenie, w zależności od doznanych obrażeń, może trwać tygodniami, gwarantuje to jednak szansę na powrót do pełnej sprawności.

Niezbędnym rozwiązaniem rehabilitacyjnym okazuje się w tym przypadku orteza. Największym zainteresowaniem cieszą się ortezy stawów kolanowych, skokowych i biodrowych – wynika to przede wszystkim z częstotliwości uszkodzeń występujących w obrębie przedmiotowych miejsc. Nieco rzadziej kupowane są ortezy barku – niezbędne w przypadku zwichnięć stawu barkowego.

Analizując tę kwestię warto zastanowić się, jaka funkcję faktycznie spełnia orteza? Wbrew pozorom jest to narzędzie, które nie tylko usztywnia, ale przede wszystkim stabilizuje staw, umożliwiając jego eksploatację i jednoczesną ochronę.

Ortopedia, jako dziedzina naukowa, obejmująca szeroko rozumiany układ kostny, wskazuje sytuacje, w których konieczne jest stosowanie ortezy – koordynacją medyczną zajmuje się przede wszystkim doświadczony ortopeda, którego zawodowym celem staje się maksymalne przywrócenie sprawności stawu oraz umożliwienie bezproblemowego funkcjonowania w codziennym życiu.