Problemy z płodnością

Problemy z płodnością

Problemy z zajściem w ciąże zazwyczaj są traktowane jako problemy kobiety. W rzeczywistości jednak to najczęściej mężczyzna jest odpowiedzialny za kłopoty z zajściem kobiety w ciążę. Dlatego zawsze powinny być wykonywane badanie nasienia.

Wskazania do badań

Badanie nasienia to jeden z podstawowych elementów przygotowywania pary do zajścia w planowaną ciążę, jeśli starania podejmowane przez parę samodzielnie nie dały rezultatu przez co najmniej pół roku. Jest to w zasadzie jedyne i w zupełności wystarczające wskazanie do wykonania takiego badania, ponieważ skoro inseminacja nie nastąpiła, coś jest nie tak, a jakość nasienia to typowy podejrzany. Klinika leczenie niepłodności musi poprzedzić takim badaniem.

Procedura badania nasienia

Badanie nasienia jest bardzo proste, ponieważ obejmuje w praktyce zwyczajnie jego ocenę pod względem morfologicznym i jakościowym. Innymi słowy, sprawdza się, czy w nasieniu jest wystarczająca ilość plemników oraz czy są zdrowe. U ogromnej części mężczyzn nasienie ma ograniczoną jakość, ale nie w sposób krytyczny. Oznacza to, że zapłodnienie jest możliwe, ale jest utrudnione i uzyskanie odpowiedniego efektu zajmuje więcej czasu.

Jeśli okaże się, że jakość nasienia jest bardzo niska, plemników jest bardzo mało lub są silnie uszkodzone, niezbędna może się stać metoda In vitro. Jest to zapłodnienie poza organizmem kobiety, co sprawia, że jakość nasienia ma znacznie mniejsze znaczenie. Do zapłodnienia wybiera się plemniki zdrowe, a ich ilość nie ma większego znaczenia, ponieważ teoretycznie w zupełności wystarczy tylko jeden. Istnieje niestety też możliwość, że mężczyzna jest całkowicie bezpłodny.