Zaiks na weselu – kto płaci? Jak zapłacić? Ile kosztuje?

Sporo Młodych Par ma niewielką wiedzę na temat tego, jak wygląda opłata do ZAiKS za wesele. To błąd, ponieważ nie powinno się bagatelizować kwestii praw autorskich, gdy decydujemy się na organizację tak dużej uroczystości. Przyszli Nowożeńcy podczas przygotowań do ślubu, mają zwykle wiele na głowie. Muszą zadbać o każdy szczegół, tak by uroczystość była udana. Opłata za ZAiKS to jedna ze spraw, o którą należy zatroszczyć się zawczasu.

Warto orientować się kto płaci za ZAiKS na weselu, jak wygląda taka płatność i ile wynosi. Zachęcamy do lektury naszego artykułu, w którym szerzej zajmujemy się tym tematem.

Kwestie prawne

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie przedstawia dokładnie, do kogo należy obowiązek uiszczenia opłat z tytułu autorskich honorariów. Z tego powodu osoby uprawnione mogą wymagać wynagrodzenia od właściciela sali, jak również od zespołu muzycznego, czy też samej Pary Młodej. Istnieją sytuacje, w których opłata ZAiKS za wesele powinna być wliczona w koszty uroczystości.

Związek Producentów Audio-Video sprawuje kontrolę wraz z prokuratorem oraz policjantami z policji gospodarczej. DJ albo prezenter powinni używać wyłącznie oryginalnych płyt. Jeżeli złamią tę zasadę, mogą zostać ukarani grzywną w wysokości nawet 20 tysięcy złotych! ZPAV pozwala prezenterom na “wykupienie” licencji –  w ten sposób, jeśli są w posiadaniu oryginalnych płyt, mają możliwość legalnego wgrania ich do komputera.

Czym właściwie jest ZAiKS?

ZAiKS oraz STOART to instytucje zarządzania zbiorowego prawami autorskimi w Polsce. W przypadku organizacji wesela, to do nich należy dostarczyć listę utworów, które są grane na weselu. W takim wykazie powinien znaleźć się tytuł utworu, autor tekstu i autor muzyki bez wykonawcy utworu. Zadaniem ZAiKS-u jest reprezentacja autorów krajowych i zagranicznych, natomiast STOART to organizacja reprezentująca małą grupę autorów.

ZAiKS wesele – zadbaj o formalności

Wiele osób planujących wesele, zastanawia się, kto płaci ZAiKS i ile kosztuje. Najlepszym rozwiązaniem jest wyjaśnienie spraw związanych z ZAIKS-em z właścicielem lokalu przed podpisaniem umowy. W sytuacji, gdy ma on wykupioną licencję, wystarczy dopisać do umowy paragraf mówiący o tym, że uzyskanie licencji jest po stronie właściciela. W przypadku, gdy licencji nie posiada, to również nie powinno być problemu z dopisaniem takiego paragrafu – w innym razie może wydać się, że właściciel nie uiszcza stosownych opłat, a we wniosku należy wpisać wszystkie dane lokalu.

Możemy także porozumieć się z zespołem, pamiętajmy jednak, że raczej nie zrezygnuje on ze swojego honorarium, a doliczy do swojego wynagrodzenia pieniądze, które trzeba uiścić w celu otrzymania licencji.

Przeważnie zespoły i DJ-e są w posiadaniu takiej licencji, ponieważ są one niezbędne podczas prowadzenia zabaw na weselu, czy też innych uroczystości.

Jak wygląda opłata za zgodę?

Jeszcze przed uroczystością weselną, należy wypełnić oraz złożyć właściwy formularz do oddziału ZAIKS-u, znajdującego się najbliżej nas oraz uiścić opłatę. Organizując wesele w restauracji lub lokalu, ZAiKS powinien być opłacony w ramach umowy z lokalem. Na salach wiejskich o opłatę ZAiKS muszą zadbać organizatorzy.

Przeważnie właściciele weselnych lokali wykupują stałe licencje, a jej koszt nie jest wliczony w cenę uroczystości. Są jednak przypadki, kiedy po podpisaniu umowy żądają uiszczenia dodatkowej opłaty, najczęściej jest to kilkaset złotych. To bardzo nieprofesjonalne zachowanie, ale wówczas mamy możliwość zweryfikowania, ile tak naprawdę wynosi koszt licencji dla danego lokalu. Można zrobić to w wojewódzkim oddziale ZAiKS. Jeśli ktoś chce samodzielnie starać się o licencję, a sala weselna ma ustaloną kwotę z ZAiKS, to taka opłata nie może być mniejsza, niż ta, którą płaci lokal.

Stała licencja ZAiKS nie dotyczy jednak zespołów. Wykonawcy mogą być zrzeszeni w ZAIKS, jednak nie będą to raczej weselne zespoły, ponieważ nie są oni twórcami. Ponadto licencja związana jest z lokalizacją, a kapele grają w różnych miejscach.

Zaplanuj wesele swoich marzeń

Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas informacje okazały się pomocne, jeśli zastanawialiście się jak zapłacić ZAiKS za wesele. Organizując uroczystość, przyszła Para Młoda poświęca zwykle sporo czasu i energii, by wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Opłata za ZAiKS jest jedną z kwestii, której nie warto lekceważyć.

Dziś Młodzi mają naprawdę ogromne możliwości, jeśli chodzi o wybór wymarzonej sali i jej wystrój. W ostatnich latach wiele osób decyduje się na wesele rustykalne, nawiązujące do natury i prostoty. Jeśli potrzebna Ci sala weselna pod Warszawą, w której zorganizujesz uroczystość w tym stylu, zapraszamy do naszej przestrzeni eventowej. Spędzisz tutaj niezapomniane chwile. To również doskonałe rozwiązanie, jeśli planujesz ślub zimą. Niepowtarzalny klimat tego miejsca na długo pozostanie w pamięci Tobie i Twoim gościom.