Czujnik czadu – co zrobić, gdy coś wykryje?

Czujnik czadu - co zrobić, gdy coś wykryje?

Sygnowany marką Ei Electronics czujnik czadu to strażnik, który nie pozwoli działać cichemu zabójcy, którym jest tlenek węgla. Jest to silnie trujący gaz. Człowiek nie jest w stanie go wyczuć, ani też zauważyć.

Niepostrzeżenie przedostaje się on do organizmu ludzkiego przez układ oddechowy, a następnie przenika do krwiobiegu, aby tam (w tempie 210 razy szybszym niż tlen) związać się z hemoglobiną, tym samym blokując dopływ tlenu. Da się jednak tego uniknąć, czego dowodem jest czujnik czadu i szybka reakcja na zaistniałe zagrożenie. Jak powinno się zachować? 

Od czego powinno się zacząć?

Czujnik tlenku węgla firmy Ei Electronics bardzo szybko wykrywa zagrożenie, dzięki czemu domownicy mogą podjąć odpowiednie działania. Czad powstaje w wyniku niepełnego spalania, np. gazu, nafty, paliw różnego rodzaju, drewna itd., do którego dochodzi w wyniku braku dostępu świeżego powietrza, które nie dostaje się do pomieszczenia, gdyż:

  • okna i drzwi są szczelnie pozamykane,
  • otwory wentylacyjne są niedrożne,
  • kratki wentylacyjne są tak brudne, że nie przepuszczają powietrza itd. 

Gdy wykrywacz czadu zadziała, należy zatem jak najszybciej pootwierać okna i opuścić pomieszczenie. Następnie trzeba wezwać na miejsce odpowiednie służby, wśród których nie może zabraknąć pogotowia, czy też pogotowia gazowego. 

Niepokojące objawy – nie bagatelizuj ich 

Tlenek węgla jest bardzo niebezpieczny dla człowieka. Jeżeli ten nie posiada detektora czadu (np. firmy Ei Electronics) to może być przez dłuższy czas podatny na jego działanie. Objawy, które powinny nas zaniepokoić, to:

  • zawroty i bóle głowy, 
  • pogłębiające się problemy z oddychaniem, 
  • senność, osłabienie, a nawet nudności.