Boże Narodzenie w Niemczech obchodzi się podobnie jak w Polsce, istnieje jednak kilka znaczących różnic. Warto się z nimi zapoznać, jeżeli pracujemy jako opiekunka osoby starszej, ponieważ w ten sposób okazujemy szacunek dla kraju, w którym gościmy. Ponadto, znajomość tradycji świątecznych pomoże nam w utrwaleniu relacji z naszym podopiecznym podczas bożonarodzeniowych przygotowań. Zostań opiekunką w Niemczech, która dobrze zna zwyczaje kraju.
Adwent
Adwent w Niemczech, tak jak u nas, trwa cztery tygodnie. Do ważnych tradycji bożonarodzeniowych zalicza się przygotowania oraz dekorowanie świąteczne domów. Istotnym elementem ozdób jest wieniec adwentowy, na który składają się gałązki jodły albo świerku, fioletowe wstążki oraz cztery świece, z których każda oznacza jedną niedzielę adwentu. Każdej niedzieli zapala się jedną świecę – aż do Bożego Narodzenia, kiedy płoną wszystkie. Niemcy dekorują okna lampkami oraz ozdobami z papieru. Popularne są u nich także kalendarze adwentowe.
Jarmarki bożonarodzeniowe Weihnachtsmärkte
Bardzo znane są w Niemczech jarmarki bożonarodzeniowe, których rocznie organizuje się około 150. Zaczynają się na początku adwentu i kończą przed albo po Bożym Narodzeniu. W ich trakcie można kupić ozdoby, prezenty, słodkości, a także skosztować tradycyjnych potraw świątecznych, czy grzanego wina z dodatkiem przypraw.
Wigilia – Heiligabend
Tutaj Wigilia nie jest tak uroczyście obchodzona jak w Polsce. Święta Bożego Narodzenia w Niemczech zaczynają się 25 grudnia. Na stole znajduje się 9 potraw i nie jest to jedzenie postne, dlatego też znaleźć można np. pieczone kiełbaski, a poza tym sałatkę ziemniaczaną i potrawy z kiszonej kapusty. W Niemczech brak jest zwyczaju łamania się opłatkiem, wkładania sianka pod obrus, czy zostawiania nakrycia dla wędrowca. Prezenty kładzie się na stole, a nie pod choinką. Pod każdy talerzyk wkłada się pieniążek, co ma zapewnić dobrobyt w kolejnym roku. W Niemczech nie obchodzi się pasterki.
Boże Narodzenie – Weihnachten
Pierwszy dzień świąt obchodzony jest bardzo uroczyście. Na stole znaleźć można pieczoną gęś nadziewaną kasztanami lub jabłkami, dziczyznę, kiełbasy. Jeśli chodzi o słodkości, to przygotowuje się pierniczki oraz struclę nadziewaną bakaliami. Dla Niemców ważną tradycją bożonarodzeniową jest wspólne świętowanie i muzykowanie. W domach śpiewane są kolędy, najbardziej znane to O Tannenbaum (kolęda o choince), Stille Nacht (Cicha noc) czy O du frohliche (O błogosławiony).
Święty Mikołaj – heilige Nikolaus
W Niemczech Święty Mikołaj przychodzi dwa razy. Za pierwszym razem odwiedza dzieci 6 grudnia i jest uosobieniem biskupa Mikołaja (heilige Nikolaus). Później zjawia się 25 grudnia, jednak tutaj sprawa nie jest już tak prosta. Środkowe i wschodnie Niemcy odwiedza Świąteczny Gość, wyglądający jak Mikołaj z Laponii (siwa broda, czerwony płaszcz i czapka z pomponem). W zachodnich i południowych Niemczech prezenty przynosi Dzieciątko Jezus – podobnie jest u nas na Śląsku.
Święta spędzane z podopiecznym
Jeżeli senior spędza czas świąteczny z rodziną, warto pomyśleć o wspólnych przygotowaniach, takich jak robienie dekoracji, czy wyjście na jarmark. Dobrze jest porozmawiać z podopiecznym na temat tego, jakie tradycje bożonarodzeniowe panują w jego rodzinie, by lepiej się do tego przygotować.
W przypadku, gdy opiekun jest jedyną osobą, która będzie spędzać z seniorem świąteczny okres, warto zadbać o tradycje bożonarodzeniowe kultywowane w Niemczech, jak również wprowadzić elementy zwyczajów z naszego kraju, np. upiec makowiec. Najważniejsze jest jednak, by wprowadzić miłą i ciepłą atmosferę. Praca dla opiekunki w Niemczech wymaga zapoznania się ze zwyczajami, panującymi w kraju, co pozwoli nam na lepsze zaopiekowanie się seniorem. Warto skorzystać z doświadczonej agencji pracy, która oferuje dobre zarobki oraz premie dla opiekunek.