Co to za dieta ketogeniczna?

Co to za dieta ketogeniczna?

Osoby, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów chętnie stosują różne diety odchudzające. Jedną z nich jest dieta keto.

Jakie są zasady tej diety?

Dieta ketog stosowana jest nie tylko przez osoby, które walczą z nadwagą. Może być stosowana także przez osoby, które chorują na nadciśnienie i cukrzycę. Stosuje się ją także u dzieci, które są chore na padaczkę lekooporną. Dieta keto zaliczana jest do diet restrykcyjnych. Polega przede wszystkim na tym, że w jadłospisie powinno być jak najmniej węglowodanów, a zdecydowanie więcej tłuszczy. Podstawą diety ketogenicznej są tłuszcze. Zgodnie z jej założeniami powinny one stanowić od 80 do 90 procent codziennej diety. Tylko 3 procent energii, której potrzebuje organizm powinno pochodzić z węglowodanów i tylko 7 procent z białek.

Czy dieta ketogeniczna jest bezpieczna?

Osoby, które zdecydują się na stosowanie diety ketogenicznej powinny pamiętać o tym, że ilość spożywanych tłuszczy należy zwiększać stopniowo; także stopniowo powinna odbywać się redukcja węglowodanów. Bardzo często zmiany w jadłospisie poprzedzone są trwającą 1,2 dni głodówką. W przypadku dzieci, które chorują na padaczkę lekooporną, dieta powinna zacząć być stosowana jest podczas hospitalizacji. W jadłospisie osób stosujących dietę ketogeniczną nie może być ziemniaków, kasz, dżemów, miodów, wyrobów cukierniczych. Warto pamiętać o tym, że jadłospis w diecie ketogenicznej powinien zostać ułożony dla każdej osoby indywidualnie przez dietetyka, aby była ona odpowiednio zbilansowana.