Produkcja to złożony proces, przedsiębiorstwa jednak stosują rozwiązania, które pozwalają im realizować produkcję masową, dbając jednocześnie o wysoką jakość wytwarzanych towarów. Jednym z takich rozwiązań – a przy tym szczególnie istotnym rozwiązaniem – jest automatyka przemysłowa. To dzięki niej przedsiębiorstwa mogą produkować więcej, w krótszym czasie, przy niższych kosztach oraz niższym zużyciu energii i pozostałych mediów. To właśnie automatyka pozwala automatyzować procesy produkcyjne. W jaki sposób się to dzieje i jakie przynosi korzyści przedsiębiorstwom? Przekonaj się, czym w praktyce jest automatyka przemysłowa.
Automatyka przemysłowa – w teorii i w praktyce
W skrócie można by powiedzieć, że automatyka przemysłowa jest działem inżynierii, skupiającym się na automatyzacji procesów produkcyjnych. Istotą jest tutaj sterowanie, monitorowanie oraz nadzorowanie pracy maszyn przy jak najmniejszym udziale pracy ludzkiej – lub z jej całkowitym wykluczeniem.
Warto jednak to rozwinąć, poruszając praktyczną stronę automatyki przemysłowej, bowiem stanowi ona bardzo istotny element funkcjonowania przedsiębiorstw i różnego rodzaju fabryk. Dzięki niej firmy mogą wprowadzać innowacyjne rozwiązania, zwiększające wydajność i bezpieczeństwo pracy maszyn. W ten sposób efektywność produkcji wzrasta, przedsiębiorstwa rozwijają się i umacniają swoją pozycję na rynku. Automatyzacja procesów pozwala realizować masową produkcję, a więc zapewnić to, czego potrzebuje rynek – towary produkowane szybko, tanio, ale w nienagannej jakości. Automatyka przemysłowa sprawia, że za proces produkcyjny odpowiedzialne są głównie maszyny, te z kolei zapewniają powtarzalność wykonywanych czynności oraz ich wysoką dokładność.
Dlaczego automatyka przemysłowa to korzystne rozwiązanie?
Możliwości, jakie zapewnia automatyka przemysłowa, czynią z niej optymalne rozwiązanie w zakresie zwiększenia wydajności funkcjonowania przedsiębiorstw. Korzyści obserwowane są zarówno w kwestii jakości procesu produkcyjnego, oszczędności względem finansów, jak i budowy profesjonalnego wizerunku firmy. Najważniejsze z nich to:
- optymalizacja wydajności produkcji (koszty, dokładność, wielkość, bezpieczeństwo, jakość produktów),
- możliwość nadzoru nad pracą maszyn i urządzeń,
- możliwość szybkiej weryfikacji błędów, usterek i zapobiegania awariom,
- produkcja przyjazna środowisku (niższe zużycie energii i pozostałych mediów).
Warto pamiętać także o tym, że automatyzacja procesów pozwala ograniczyć obowiązki pracowników, co jednak nie oznacza całkowitej eliminacji pracy specjalistów. Nawet najbardziej funkcjonalne systemy wymagają nadzoru odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.
Automatyka przemysłowa a systemy automatyki
Systemy automatyki przemysłowej tworzone są przez urządzenia oraz maszyny, bez których automatyka przemysłowa nie mogłaby funkcjonować. Takie systemy stosuje się w przypadku rozbudowanych procesów, ale i w prostych rozwiązaniach – słowem, we wszystkich aplikacjach, które można zautomatyzować. W skład takich systemów wchodzą takie urządzenia jak na przykład:
- sterowniki PLC i panele operatorskie,
- maszyny transportowe czy maszyny niezbędne do montażu,
- czujniki, rejestratory,
- zawory, silniki, pompy,
- linie produkcyjne.
Komponenty te cechują się przede wszystkim niezawodną jakością, trwałą konstrukcją oraz wysokiej jakości materiałami. Jednak ich funkcjonowanie musi współpracować z jeszcze jednym elementem, mianowicie z oprogramowaniem. Odpowiednie oprogramowanie zapewnia dostęp do istotnych informacji, niezbędnych do kontrolowania przebiegu procesów. Systemy automatyki przemysłowej można dostosowywać do konkretnych aplikacji, co pozwala tworzyć optymalne rozwiązania.
Wpływ automatyki przemysłowej na rozwój przedsiębiorstw
Wraz z rozwojem rynku wzrastają potrzeby w zakresie produkcji. Automatyka przemysłowa to nowoczesne rozwiązanie o szerokich możliwościach, dzięki któremu przedsiębiorstwa mogą stawiać czoła zmieniającym się standardom, unikając strat, a obserwując zyski. Dzięki automatyzacji firmy mogą zatem dostarczać rozwiązania w pełni przystosowane do preferencji klienta, niezmiennie nadążając za bieżącymi zmianami i rosnącymi wymaganiami.