Co może być nie tak?

Co może być nie tak?

Coraz więcej par w naszym kraju ma problemy z poczęciem dziecka. Klinika leczenie niepłodności oferuje pomoc większej liczbie osób każdego roku. Dlaczego tak się dzieje? Jakie problemy mają Polski i Polacy?

Problemy kobiet z płodnością

Stosunkowo rzadko to kobieta nosi w sobie czynniki, które utrudniają zapłodnienie. Inseminacja może być niemożliwa w wyniku wad rozwojowych jajników i jajowodów, a także pewnych wad anatomicznych macicy. Czasami występują kłopoty hormonalne, a nawet genetyczne, chociaż są one zdecydowanie rzadsze. W takich przypadkach często nie pomaga nawet metoda In vitro, chociaż za każdym razem konieczne jest prowadzenie badań u danej osoby. Nie można generalizować wniosków.

Typowe problemy mężczyzn

Bardzo często problem leży raczej po stronie panów i dlatego zawsze, kiedy występuje problem z poczęciem, praktycznie rutynowo wykonuje się badanie nasienia. Nasienie bada się pod kątem tego, czy plemniki są w nim odpowiednie uformowane, a także sprawdza się ich ilość. W praktyce to właśnie niska liczba plemników w jednostce objętościowej spermy stanowi kłopot.

Niska produkcja plemników u mężczyzn może mieć bardzo różne podstawy, chociaż najczęściej są one bardzo błahe. Są to przede wszystkim ogólnosystemowe problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca, a także wiele różnych zaburzeń metabolicznych, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, a także zwyczajnie stres. Pod warunkiem, że nasienie nie jest mocno uszkodzone, nie jest to aż tak duży problem, ponieważ nie uniemożliwia zapłodnienia zupełnie. Zmniejsza jedynie szanse na sukces. W skrajnych przypadkach inseminacja może mieć charakter sztuczny, tak jak w metodzie In vitro.