Odkurzacz pionowy czy tradycyjny – jaki wybrać?

Wyposażając mieszkanie w nowe sprzęty RTV i AGD często zastanawiamy się nad tym, czy odkurzacz pionowy, czy tradycyjny lepiej spełni nasze oczekiwania względem sprzątania? Chyba nikt nie ma wątpliwości, że to urządzenie jest jednym z niezbędnych do prowadzenia gospodarstwa domowego. Wybór modeli jest naprawdę duży, ale nie zawsze potrafimy zdecydować się na właściwy produkt. W jaki odkurzacz zainwestować? Poniżej przedstawiamy cechy odkurzaczy pionowych i tradycyjnych.

Krótkie omówienie cech odkurzacza pionowego i tradycyjnego

Zanim podejmiesz decyzję, czy będzie to odkurzacz tradycyjny, czy pionowy, weź pod uwagę kilka czynników. Odpowiedz sobie na pytania:

  • Czy twoje mieszkanie jest duże?
  • Czy na podłogach masz dywany?
  • Jak często poświęcasz swój czas na odkurzanie mieszkania?
  • Czy zauważyłaś, że na podłogach szybko zbiera się kurz i roztocza?
  • A możesz masz małe dzieci lub zwierzęta i zwracasz uwagę na nieskazitelną czystość podłóg?

Zacznijmy od odkurzacza tradycyjnego. Klasyczne urządzenia zwykle charakteryzują się dużo większą siłą ssącą. Dlatego swoje zastosowanie znajdują przede wszystkim w dużych mieszkaniach i domach. Precyzyjniej zbierają kurz i inne zanieczyszczenia z wielkich powierzchni. Bez obaw odkurzacze tradycyjne nie są ogromne, jak kiedyś! Dziś wyróżnia je kompaktowy kształt i można je przechowywać nawet w szafie. Z kolei odkurzacze pionowe łatwiej się obsługuje i przenosi z pomieszczenia do pomieszczenia, ponieważ są bezprzewodowe. Kompaktowa i nowoczesna konstrukcja zajmuje jeszcze mniej miejsca w porównaniu z odkurzaczem workowym. Jednak nowoczesny odkurzacz z powodzeniem poradzi sobie z czyszczeniem podłóg w salonie, sypialni, kuchni i łazience. Podobnie, jak przy odkurzaczu tradycyjnym w zestawie znajdziemy kilka modeli szczotek do odkurzania podłóg, tapicerki i niewygodnych zakamarków. Odkurzacze pionowe polecamy do odkurzania delikatnych podłóg, wszędzie tam, gdzie nie ma grubych dywanów. Niektóre modele posiadają dwie funkcje:

  • dla podłóg,
  • dla dywanów.

Musimy pamiętać, że odkurzacz bezprzewodowy w zależności od swojej mocy poradzi sobie z dywanem, ale jego czas pracy ulegnie skróceniu. Jednak jego mobilność i precyzja sprawdzają się w sytuacjach, gdy chcemy szybko usunąć z podłogi rozsypane resztki jedzenia czy innych artykułów.

Którym odkurzaczem się wygodniej odkurza?

Zastanawiasz się, czy odkurzacz pionowy, czy tradycyjny jest wygodniejszy? Zarówno klasyczny odkurzacz workowy, jak i odkurzacz bezprzewodowy mają swoje zalety i wady. Jeśli mielibyśmy wybierać zwycięzcę, to na podium stanąłby odkurzacz bezprzewodowy. Sprzęt jest wygodny podczas sprzątania. Jego obrotowa główka jest elastyczna i zbierze kurz nawet z najbardziej niedostępnych miejsc. A w razie potrzeby można tradycyjną szczotkę zmienić na mniejszą końcówkę, która nadaje się do czyszczenia tapicerki i zakamarków. Odkurzacz pracuje określoną liczbę godzin w zależności od modelu i jego mocy. Dzięki temu możesz obliczyć sobie jego czas pracy i to, kiedy będzie potrzebne następne ładowanie akumulatora. Decydując się na model o bardzo dużej mocy z powodzeniem znajdzie on swoje zastosowanie także na większym metrażu. Odkurzacz pionowy gwarantuje nowy i komfortowy wymiar sprzątania podłóg. W każdej chwili, pod warunkiem, że jest naładowany, możesz go wyciągnąć i odświeżyć posadzkę.

Przewodowy czy bezprzewodowy?

Zdecydowanie bezprzewodowy! Podczas prac gospodarczych w domu nie musisz myśleć o ciągnącym się za Tobą kablu, który ma ograniczoną długość. Przez tę niewygodę nie dasz rady za jednym razem odkurzyć całego mieszkania. Odkurzacze pionowe trzymasz w ręku i po prostu w szybkim tempie jeździsz nimi po powierzchni, zbierając kurz. Polecamy je szczególnie alergikom, ponieważ nie rozpylają zebranych zanieczyszczeń. O jakich jeszcze zaletach możemy wspomnieć? Urządzenie nie zawiera worka, a usuwanie odpadów jest dużo łatwiejsze, ponieważ trafiają one do pojemnika.

Który odkurzacz dokładniej posprząta?

Z grubymi dywanami i bardzo dużymi powierzchniami lepiej poradzi sobie odkurzacz tradycyjny przewodowy. Z kolei odkurzacz pionowy swoje zastosowanie znajduje w mniejszych mieszkaniach, gdzie łatwiej dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc. Jeszcze inną, ciekawą alternatywą są odkurzacze automatyczne, czyli roboty sprzątające.

Który odkurzacz jest bardziej funkcjonalny?

Bez wątpienia stwierdzamy, że zarówno roboty sprzątające, jak i odkurzacze bezprzewodowe dzięki zastosowaniu innowacyjnych funkcji precyzyjnie odkurzą każdą podłogę. Odkurzacz pionowy na akumulator, anie tradycyjny pozwoli Ci efektownie sprzątać mieszkanie w dużo krótszym czasie. Z kolei robot sprzątający zachwyci Cię tym, że w ogóle nie musisz uczestniczyć w procesie sprzątania podłóg!

Który wybrać?

Który odkurzacz wybrać- tradycyjny czy pionowy? Lekka konstrukcja i niewielkie rozmiary odkurzacza bezprzewodowego sprawiają, że urządzenie możemy mieć zawsze pod ręką! To idealny wybór dla osób, które nie dysponują dodatkową przestrzenią w mieszkaniu na sprzęty AGD. Odkurzacze pionowe bezprzewodowe polecamy wszędzie tam, gdzie nie ma potrzeby sprzątania dużych powierzchni.

Podsumowanie

Jak widzisz wybór odkurzacza pionowego lub tradycyjnego zależy od wielu czynników. Jedne modele lepiej sprawdzą się w mniejszych mieszkaniach, a jeszcze inne w dużych domach. Nowoczesne akcesoria sprzątające znajdziesz w naszym sklepie internetowym, zapraszamy!