Niepłodność jest niestety coraz większą plagą. Sporo osób urodziło się wręcz przypadkiem i nie było planowanych. Kłopot ten jest jednak zastępowany przez zjawisko dokładnie odwrotne, w którym pomimo usilnych starań, nie udaje się doprowadzić do poczęcia.
Typowe przyczyny niepłodności
Zazwyczaj przyczyny problemów są dość banalne. Klinika leczenie niepłodności zaczyna najczęściej w sytuacji, kiedy pół roku prób nie przyniosło efektów. Na początku często wystarcza farmakologia w postaci suplementów diety, zmiana stylu życia i ogólna poprawa kondycji organizmu. Sztuczna inseminacja i metoda In vitro to tak naprawdę ostateczność, po którą sięga się w sytuacji, kiedy nic nie działa, ale do tego daleka droga.
Badania i terapie
Największym wrogiem płodności jest bowiem współczesny świat. Toksyny, nieprawidłowe odżywianie się, siedzący tryb życia, stres i choroby cywilizacyjne to wszystko czynniki, które mocno utrudniają zachodzenie w ciążę. Leczenie trzeba tak naprawdę zacząć od wykonania odpowiednich badań, by określić, co tak właściwie stoi na przeszkodzie w zainicjowaniu ciąży. Na samym początku pojawia się badanie nasienia oraz badanie krwi i badanie ginekologiczne kobiety.
Na tej podstawie można określić, czy mężczyzna posiada odpowiednią jakość nasienia, by mogło dojść do zapłodnienia, czy pojawiają się jakiekolwiek problemy natury anatomicznej, które mogłyby stanowić barierę dla zapłodnienia, jak również czy kobieta nie cierpi na schorzenia ogólne uniemożliwiające zajście w ciążę. Ustalenie podłoża niepłodności pozwala na ustalenie działań, które doprowadzą do pojawienia się ciąży, jeśli jest to w ogóle możliwe. Czasami niestety nie jest i jedyną opcją jest adopcja.