Zabieg RIRS: najnowsza metoda usuwania kamieni nerkowych

Zabieg RIRS: najnowsza metoda usuwania kamieni nerkowych

Kamienie w nerkach to stosunkowo często występująca przypadłość. Zdecydowanie częściej kamienie nerkowe diagnozowane są u mężczyzn. Usuwanie kamieni nerkowych może się dzisiaj odbyć kilkoma metodami. Bardzo często usuwanie kamieni nerkowych przeprowadza się metodami mało inwazyjnymi. Do bardzo nowoczesnych metod należy RIRS.

Co to za metoda?

Usuwanie kamieni nerkowych metodą RIRS nie wymaga wykonywania przez lekarza przeprowadzającego zabieg żadnych nacięć powłok skórnych czy nerki. Jest to więc małoinwazyjne usuwanie kamienia nerkowego. Małoinwazyjne usuwanie kamienia nerkowego przeprowadza się przy pomocy giętkiego ureteroskopu. Małoinwazyjne usuwanie kamienia nerkowego jest bardzo korzystne dla pacjenta. Szpital może opuścić już po 24 godzinach od wykonania zabiegu. W szpitalach, które mają podpisaną umowę z NFZ małoinwazyjne usuwania kamienia nerkowego może być refundowane. Najczęściej jednak za zabieg pacjenci płacą z własnej kieszeni.

Jak wygląda zabieg?

Osoby, którym dokuczają kamienie nerkowe z pewnością chciałyby wiedzieć na czym polega usuwanie kamienia nerkowego metodą RIRS. Zabieg usuwania kamienia nerkowego nowoczesną metodą RIRS polega na tym, że kamień rozbijany jest laserem holmowym na drobny pył. Rozkruszone kamienia są wypłukiwane. Ryzyko powikłań w przypadku tej metody jest bardzo małe. Powrót do normalnej, codziennej aktywności następuje bardzo szybko.

Osoby, które chciałyby dowiedzieć się więcej na czym polega usuwanie kamienia nerkowego metodą RIRS zapraszamy do lektury naszego wcześniejszego artykułu.