Karmienie szczeniaka – jaką karmę wybrać

Karmienie szczeniaka - jaką karmę wybrać

Gdy tylko w mieszkaniu pojawia się szczeniak, wszyscy domownicy dokładają wszelkich starań, by się nim dobrze zająć. Pełnowartościowe karmy dla psów, nakierowane na te najmłodsze, są pierwszą z poważniejszych decyzji, jakie muszą podjąć właściciele nowych domowników. Dobrze dobrane wesprą rozwój i dadzą siłę oraz energię do zabawy, złe natomiast wywołają problemy żołądkowe i złe samopoczucie. Jak zatem spośród wielu dostępnych na rynku produktów wybrać tą jedną, odpowiednią karmę dla psa, który dorasta? 

Cechy odpowiedniego pokarmu dla szczeniąt

Ze szczeniętami jest jak z małymi dziećmi, nie mogą jeść tego, co spożywają dorośli – nie są jeszcze na to gotowe. Pełnowartościowe karmy dla psów powinny zatem w tym przypadku być dedykowane dla tych najmłodszych. Jakie zatem powinny być? Przede wszystkim:

  • łatwe w trawieniu – nie można dopuścić do tego, by mały brzuszek i jelita zostały przeciążone, inaczej można spodziewać się złej kondycji zwierzęcia, której najczęściej towarzyszą bóle, wymioty oraz biegunki,
  • wystarczająco drobne oraz miękkie – karmy dla psów posiadają duże kawałki i są twarde. Szczeniak najzwyczajniej w świecie nie ma takich zębów, by sobie z nimi poradzić. Dlatego należy wybierać taki produkt, który został stworzony z myślą o nim, 
  • odpowiednio dobrane – zdrowe karmy dla psów mogą być dwojakiej natury. Często są one uniwersalne dla wszystkich ras, jednak coraz więcej pojawia się również tych dedykowanych dla konkretnych odmian. W przypadku żywienia szczeniąt jest tak samo. To od właścicieli zależy, na co się zdecydują. 

Zwróć koniecznie uwagę na skład

Na każdym etapie życia pełnowartościowe karmy dla psów mają ogromny wpływ na kondycję czworonogów, dlatego też niezależnie od wieku, powinno przykładać się większą uwagę do tego, co się w nich znajduje. W przypadku szczeniąt z pewnością nie może zabraknąć mięsa (może go być nawet 50%), tłuszczy, witamin oraz minerałów, które wspierają szybki wzrost zwierzęcia i dają mu siłę do poznawania otaczającego go świata.