Kontuzja stawu skokowego lub kolanowego to zdarzenia, które pojawiają się w najmniej oczekiwanych momentach, nawet podczas spaceru – często wystarczy niefortunne potknięcie, by pojawiła się bolesne uszkodzenie stawu. W większości przypadku konieczna okazuje się interwencja ortopedyczna oraz orteza, czyli stabilizator kontuzjowanego stawu.
Orteza jako zalecenie medyczne
Orteza to narzędzie ortopedyczne, którego celem jest przede wszystkim ustabilizowanie i zabezpieczenie kontuzjowanego stawu. Rozwiązanie to jest łatwe w użytkowaniu, bez problemu można zdjąć i ponownie założyć ortezę, a co ważniejsze – nie stanowi ona żadnego zagrożenia dla życia i zdrowia.
Wiele osób wychodzi z założenia, że ortezy warto stosować profilaktycznie. Niestety, jest niewłaściwy kierunek rozumowania – orteza może być stosowana wyłącznie w określonej sytuacji, czyli w momencie wystąpienia urazu lub w celu zapobiegania ponownym kontuzjom.
Nauką, która zajmuje się szeroko rozumianym układem kostnym, jest ortopedia. Powołując się na badania naukowe, przeprowadzone w przedmiotowej dziedzinie, nietrudno zauważyć, że noszenie ortezy przez zdrowego człowieka może w rzeczywistości przynieść więcej strat niż pożytku – mowa tu przede wszystkim o swoistym rozleniwieniu się stawu, czego efektem będzie jego niewłaściwe funkcjonowanie.
Warto jednak pamiętać, że w przypadku wystąpienia kontuzji, orteza staje się niezbędnym i niezastąpionym rozwiązaniem rehabilitacyjnym, zapewniającym ochronę oraz stabilizację stawu, co w efekcie oznacza możliwość powrotu do pełnej sprawności.